АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОФЕСІЇ

Наскільки важливою є сьогодні професія Архівіста?
Відомо, що архівісти є зберігачами пам’яті, історичних традицій, культурної спадщини від давніх часів. Архівісти відіграють потужну роль у функціонуванні держави та житті суспільства у мирний час.
Під час війни роль архівів у суспільстві незмінно зростає, оскільки архівісти не лише докладають великих зусиль для збереження документальної спадщини, але й формують нові колекції, що фіксують і відображають події війни та життя суспільства для прийдешніх поколінь.
Надзвичайно масштабними в Україні є проєкти з оцифрування архівних документів, які справді вражають. Отже, професія архівіста сьогодні тісно пов’язана з розвитком цифрового суспільства і новітніми технологіями. Тому ЕЛЕКТРОННИЙ АРХІВІСТ стає все більш актуальним і затребуваним у суспільстві.
Чи потрібні архівістам знання ІСТОРІЇ, і чи важливі АРХІВИ для істориків? Історики не можуть відбутися без знання архівів, дослідження першоджерел. Архіви ж є невід’ємною частиною історії, безцінним джерелом пізнання, вивчення та відображення історичних процесів, подій, життєвого шляху окремих особистостей (політиків, науковців, підприємців, митців) та колективних портретів родин, станів, соціальних груп тощо.
Сьогодні ми спільними зусиллями працюємо над формуванням нового ОБРАЗУ АРХІВІСТА, над актуалізацією професії архівіста в житті держави і суспільства, над визнанням суспільством ролі архівістів у захисті національних інтересів, формуванні колективної пам’яті та національної ідентичності, їх особливо важливої і відповідальної місії під час жахливої війни росії проти України!
АРХІВІСТ – ЦЕ ПРОФЕСІЯ МАЙБУТНЬОГО!
Її значення має усвідомлюватися державою і підтримуватися на всіх рівнях.
І для нас є особливо цінним те, що в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, незважаючи на трансформації спеціальностей та освітніх програм, продовжує розвиватися архівознавчий напрям з ґрунтовною науковою школою і освітніми традиціями. Дякуємо Ректору, всім, хто підтримує, а також активно долучається до забезпечення якісного навчального процесу в Університеті, і зокрема на освітній програмі «Архівістика та управління документацією», на історичному факультеті, на кафедрі архівознавства!
Наскільки масштабною та багатогранною є співпраця Університету та архівістів, свідчать численні спільні проєкти і події. Один з яскравих прикладів цього місяця – практика понад ста студентів різних освітніх програм історичного факультету в державних архівних установах, яка відбулась в умовах війни – і яка у буквальному сенсі «захопила» студентів пізнанням першоджерел нашої історії і сучасних архівних інформаційних технологій.
І ця любов до архівів, професіоналізм, відкритість, готовність передати свої знання і досвід молодому поколінню майбутніх істориків та архівістів викликає велику вдячність і шану.
Дякуємо за співпрацю Державній архівній службі України, Голові Анатолію Хромову, директорам – ЦДАВО України Ларисі Левченко, ЦДІАК України Ярославу Файзуліну, ЦДАГОУ Ользі Бажан, ЦДАЕ Тетяні Ємельяновій, ЦДАМЛМ України Олені Чижовій, ЦДІАЛ України Олесі Стефаник, ЦДНТА України Марату Балишеву, ДАКО Соф’ї Каменєвій, а також керівникам структурних підрозділів і працівникам архівних установ України, які долучаються до організації і проведення практик, занять, вебінарів, конференцій, підготовки наукових і навчальних видань.
І запрошуємо на навчання в Київській національний університет імені Тараса Шевченка, на освітню програму АРХІВІСТИКА ТА УПРАВЛІННЯ ДОКУМЕНТАЦІЄЮ!
Завідувачка кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки, професорка Марина Палієнко
Кафедра архівознавства та спеціальних галузей історичної науки