Липень – традиційний початок літніх навчальних практик у студентів історичного факультету. Символічно, що цього року архівну практику відкрила лекція Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова на тему «Архіви у житті суспільства та професії історика». Головним лейтмотивом зустрічі став меседж «Архівісти – це люди, які зберігають нашу ідентичність».
«Професія архівіста вічна», – наголосив Голова Державної архівної служби. Сьогодні, в умовах повномасштабної війни, архіви продовжують функціонувати, розвиватися та зберігати нашу національну спадщину. При цьому архіви відкриті для користувачів, дослідників та особливо молоді. Розробляються різноманітні програми, організовуються міжнародні стажування, українські архіви сьогодні мають одні з найвищих темпів оцифрування документів у Європі.
Анатолій Хромов акцентував увагу студентства на трансформації професії архівіста у цифровому середовищі, на її важливості, актуальності та затребуваності суспільством. Роль архівістів посилюється в умовах повномасштабної війни, коли реальною є загроза втрати культурної спадщини, а відтак архівісти стоять на захисті колективної пам’яті та національної ідентичності.
«Моя мета – побудувати людиноцентричний архів, який задовольняє потреби сучасних користувачів, відповідає часу і викликам інформаційного суспільства», – відзначив Голова Укрдержархіву. Зокрема він зупинився на процесах цифровізації архівної галузі, створенні Міжархівного пошукового порталу, значного розширення доступу користувачів до цифрових копій архівних документів.
Водночас архіви є незамінним джерелом історичних досліджень, тому архівна практика є важливим етапом у професійному становленні істориків. Анатолій Хромов закликав студентів пізнавати архіви, працювати в архівах, досліджувати архівні першоджерела, відкриваючи для себе «магію архівів».
Лекція викликала щире зацікавлення у студентів, які наприкінці поставили низку актуальних питань, що стосувалися досвіду роботи українських архівістів в умовах війни.
Ми щиро вдячні Голові Державної архівної служби України Анатолію Хромову за цікаву і змістовну лекцію, щире, невимушене спілкування зі студентами, чудові пам’ятні світлини!
Дякуємо всім архівним установам та архівістам за багаторічну співпрацю з Шевченковим університетом, історичним факультетом, архівознавчою кафедрою, за вагомий внесок у підготовку нового покоління професійних істориків та архівістів!
Дякуємо за підготовку повідомлення студенткам кафедри архівознавства Олесі Білоусенко та Юліані Яцишин!