ЕКСКУРСІЯ ДО ЦЕНТРАЛЬНОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ ГРОМАДСЬКИХ ОБ’ЄДНАНЬ І УКРАЇНІКИ

Студенти 2 і 3 курсів історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка освітньої програми «Архівістика та управління документацією» мали унікальну можливість у супроводі викладачів кафедри І. О. Демуз, Н. А. Коломієць 4 квітня 2024 р. відвідати Центральний державний архів громадських об’єднань і україніки.

Заступниця директорки архіву, відома фахівчиня з напряму зарубіжної україніки, кандидат історичних наук Ірина Миколаївна Мага провела надзвичайно цікаву, інформаційно насичену й захопливу екскурсію. Вона не лише ознайомила студентів з роботою структурних підрозділів архіву, зокрема, відділом забезпечення збереженості документів, відділом реставрації документів, відділом використання інформації документів та комунікацій, що для студентів є надзвичайно важливим, адже становить специфіку їхньої професійної діяльності як майбутніх архівістів, а й показала читальний зал, обладнаний комп’ютерами і сучасною сканувальною технікою, де відвідувачі архіву можуть задовольнити потреби щодо сканування будь-яких замовлених документів, а також презентувала виставку нової колекції документів ЦДАГОУ, присвячену подіям сучасної російсько-української війни та мужності й незламності українців.

Надзвичайно плідною і цікавою виявилася та частина екскурсійної програми, що передбачала відвідування архівного сховища та ознайомлення з унікальними документами, книгами, виданнями і музейними артефактами зарубіжної україніки. Студенти мали можливість почути від І. М. Маги захопливу розповідь про безцінні документи відомої «Пряшівської» колекції, родинний архів голови Українського Православного Братства ім. В. Липківського Валентина Кохно, унікальні документи й артефакти протодиякона Василя Потієнка, документи інженера та громадського діяча Олександра Сухенка, української скаутської організації «Пласт» в еміграції, Центрального союзу українського студентства (ЦЕСУС), друковані видання з колекції Українського музею у Клівленді (США), особистого архіву актора, режисера й культурно-освітнього діяча Павла Маскалика та безліч інших унікальних речей і артефактів національної культурної спадщини України.

Колекції документів і книг зарубіжної україніки, що зберігаються у ЦДАГОУ і наразі сформовані у більше як 80 окремих фондів (а це тисячі архівних справ!), становлять національне надбання українського народу. Вони потребують детального вивчення і, як наслідок, популяризації імен тих українців, які творили на благо своєї країни, перебуваючи далеко за її межами.

Висловлюємо щиру подяку Ірині Миколаївні Мазі та колективу ЦДАГОУ за організацію та проведення екскурсії, багаторічну співпрацю з кафедрою архівознавства та спеціальних галузей історичної науки КНУ імені Тараса Шевченка!

Кафедра архівознавства та спеціальних галузей історичної науки