17-18 березня 2016 р. у Києві відбувся Українсько-литовський науковий семінар «Цифровий простір і архіви», організатором якого виступили кафедра архівознавства та спеціальних галузей історичної науки Київського національного університету імені Тараса Шевченка спільно із кафедрою історії та документознавства Навчально-наукового Гуманітарного інституту Національного авіаційного університету. Співорганізатори семінару – Центральний державний електронний архів України, Литовський державний новий архів та Каунаський окружний архів.
Детальніше:
Засідання проходили у приміщенні Національного авіаційного університету. Модератори: завідувач кафедри історії та документознавства НАУ проф. Ірина Тюрменко, професор кафедри архівознавства КНУ ім. Т. Шевченка Марина Палієнко.
Під час роботи семінару обговорювалися актуальні проблеми збереження документальних зібрань та розширення простору архівних установ у цифрову добу. У своєму вітальному слові голова Спілки архівістів України, завідувач кафедри архівознавства проф. Микола Щербак наголосив на важливості розгляду цих питань у рамках доповідей представників архівних установ України та Литви, за участі викладачів університетських кафедр, які здійснюють підготовку фахівців для архівної галузі та управління документацією.
Директор ЦДЕА України к. і. н. Юрій Ковтанюк у своїй доповіді розглянув сутність та основні завдання електронних архівних послуг як засобу комунікації архівної сфери. Викликам та можливостям архівів у цифрову епоху була присвячена доповідь директора Каунаського окружного архіву Гінтараса Дручкуса. Загальний огляд політики цифрового доступу у Литві охарактеризувала завідувач відділу Литовського державного нового архіву Дануте Конрімавічене. Проблемам оцифровування та доступу до аудіовізуальних колекцій було присвячено виступ заступника директора Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного Тетяни Ємельянової. Проф. Ірина Тюрменко презентувала результати дослідження цифрової історико-культурної спадщини на веб-сайтах системи державних архівів областей України. У виступі проф. Марини Палієнко було порушено актуальні проблеми професійної підготовки архівістів інформаційного суспільства. Важливу інформацію та узагальнення містили доповіді Людмили Паламарчук, Юлії Чернятинської, Тетяни Курченко, Лесі Халецької та інших учасників семінару. Зацікавлення аудиторії викликали виступи магістрантів історичного факультету Київського національного університету імені Т. Шевченка Марії Апеннікової, що стосувався інформаційної складової підготовки архівістів у Польщі, та Вадима Кушнікова, присвячений особливостям представлення діяльності архівних установ України у соціальних мережах.
В обговоренні та дискусіях прийняли участь директор Литовського державного нового архіву Ірена Касцюшкевічуте, директор Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України к.і.н. Наталія Маковська, директор Державного архіву Київської області Софія Каменєва. Під час підведення підсумків було зазначено важливість та нагальність поглиблення міжнародної співпраці та взаємодії архівних, наукових та освітніх установ щодо розвитку електронних архівів, формування нового покоління архівістів інформаційного суспільства, намічено теми обговорення для наступних зустрічей.